Masaż
Ludzki dotyk jest fenomenem który sprawia, że subtelny masaż wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych i relaksacyjnych. Masaż, jak wiele innych rodzajów terapii wywodzi się z Chin oraz Indii. Dość duża różnorodność masaży świadczy o jego uniwersalnym zastosowaniu.
Nasza propozycja zawarta jest w zestawie masaży odnoszących się, ogólnie rzecz biorąc, do zastosowań w odnowie biologicznej. Wierzymy, że proponowane przez nas masaże sprawią, że Państwa samopoczucie w znaczący sposób ulegnie poprawie. Poniżej prezentujemy proponowane przez nas rodzaje masaży:
- masaż suchy leczniczy;
- masaż limfatyczny ręczny;
Masaż suchy leczniczy, zwany także klasycznym jest najprostszą formą oddziaływania fizykalnego na ciało pacjenta metodą bodźców mechanicznych, aplikowanych przez masażystę. Różnorodność bodźców stosowanych w trakcie masażu zdominowana jest uciskiem na tkanki. Celem stosowania masażu leczniczego jest wywołanie u pacjenta odczynu miejscowego i ogólnego mającego charakter przemiany energii mechanicznej dostarczonej rękami masażysty na energię elektryczną indukowaną w tkankach, będącej odpowiedzią ustroju na czynnik mechaniczny. Wskazaniami do masażu suchego leczniczego są - ogólnie mówiąc - schorzenia narządu ruchu. Najczęściej jednak wykonywanym masażem jest masaż kręgosłupa.
Czas trwania masażu leczniczego zależy od kilku czynników, mianowicie:
- schorzenia podstawowego;
- schorzenia współistniejącego;
- obszaru czy tez wielkości masowanej powierzchni ciała.
Pamiętać należy, że występuje wiele przeciwwskazań do masażu. Można wymienić następujące spośród nich:
- rany, nie gojące się blizny;
- zmiany ropne skóry, dermatozy;
- stany gorączkowe w przebiegu ostrych stanów zapalnych;
- zmiany nowotworowe;
- niewydolność układu krążenia;
- żylaki, stany krwotoczne w szczególności pochodzenia naczyniowego, krwotoki, menstruacja u kobiet;
- kamica nerkowa oraz kamica pęcherzyka żółciowego.
Masaż limfatyczny, zwany również drenażem limfatycznym jest specyficznym rodzajem masażu. Specyfiką tej metody jest oddziaływanie na ciało pacjenta w celu usprawnienia przepływu limfy. Stąd też tempo tego masażu jest powolne, wręcz bardzo wolne oscylujące w okolicach 10 – 15 ruchów na minutę. Jest to jedyny masaż, który można wykonywać kilka razy dziennie. Drenaż limfatyczny jest jednym ze sposobów zapobiegania chorobom wynikającym z obrzęku zastoinowego, obrzęku onkotycznego czy obrzęku limfatycznego. Drenaż limfatyczny jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii. Należy zaznaczyć, że masaż limfatyczny z powodzeniem stosowany jest w celach kosmetycznych. Przeciwwskazania do drenażu są takie same jak przy masażu suchym leczniczym.
